Stugvärd hösten 2020
Framgångar för Herkules i orienteringsskytte
I orienteringsskyttetävlingen Mitt i Prick Väst och DM Sprint vid Örgryte skjutbana blev det fina resultat för Herkules alla deltagare.
Det blev två DM-segrar till klubben:
Herrar seniorer: 1:a Henrik Junkell
H60: 1:a Ragnar Uppström.
Övriga resultat:
H14: 2:a Arvid Junkell
Damer seniorer: 2:a Alva Junkell, 5:a Maria Junkell
Öppen Orange: 1:a Fredrik Hedlund
Nya möjligheter att prova på orienteringsskytte kommer nästa år.
Ragnar Uppström
- 25 aug 2020
Då var det dags att sätta upp sig på höstens stugvärdslista som ni finner här nedan.
Bakgrund:
Herkulesgården är tänkt att vara öppen två kvällar per vecka, tisdagar och torsdagar. För att möjliggöra detta behöver medlemmarna i klubben vara stugvärdar. Tanken är att man är stugvärd minst en gång per termin per familj. Klubben har en överenskommelse med Mölndals stad om öppettiderna, av den anledningen är det viktigt att gården hålls öppen.
Tanken är att man under två veckor får möjligheten att välja dag för detta själv, dvs fram till den 8/9. Detta betyder i förlängningen att man blir tilldelad ett datum när vi har passerat den 8/9. Har ni frågor om hur det fungerar är det bara att höra av sig till undertecknad.
På grund av rådande omständigheter beträffande Covid -19 sker samling utanför Herkulesgården i så stor utsträckning som möjligt samt att vi följer Folkhälsomyndighetens riktlinjer.
Pontus Kastrup, 0734-157040

